fbpx

Aksaray Şehir Rehberi

Aksaray Şehir Rehberi
10 Bin Yıllık Tarih
Aksaray Tarihi günümüzden 10 bin yıl önce Orta Anadolu'nun ilk köy yerleşmesinin Aşıklı Höyük'te kurulmasıyla başlar. Aşıklı'da başlayan 10 bin yıllık serüvende farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Aksaray, İpek Yolu üzerinde Kapadokya'nın batıya açılan kapısı olarak tarihteki yerini alır.
Buzul çağının ardından günümüzden yaklaşık 10 bin yıl önce (M.Ö.8000), Orta Anadolu'da yaşayan insanlar yerleşik hayata geçmeye başlarken, bilinen ilk köy yerleşmesi Aşıklı Höyük'te kuruldu.
Aşıklı Höyük'te sürekli bir yerleşim kurulurken, bu köyü kuranlar ilk kez tarıma başladılar, hayvanları evcilleştirdiler ve ulaştıkları obsidyen teknolojisiyle birlikte Orta Anadolu'daki insanlık tarihini yazmaya başladılar. Dünyada bilinen en eski beyin ameliyatının 20-25 yaşlarında bir kadına Aşıklı Höyük'te uygulanması, Aşıklı halkının ulaştığı teknolojinin de göstergesidir.
1142 yılında Selçuklu egemenliğine giren, 1923 yılında il olan Aksaray, 1933 yılında Niğde iline bağlı ilçe, 1989 yılında ise tekrar il olmuştur.

On Bin Yıllık
Kültür ve Tarih Şehri

Aksaray Şehir Rehberi

Noracity AVM

Aysaray’ın en büyük alışveriş merkezi konumunda bulunan Noracity Alışveriş Merkezi, Aksaray’lılara ve Aksaray ziyaretçilerine Eğlence ve Alışveriş imkanını büyüklüğüyle neredeyse mekan sınırı tanımadan sunuyor.Otelimize Uzaklığı : 7 km dir.Konumuna buradan ulaşabilirsiniz.
Aksaray Şehir Rehberi

Parksite AVM

Parksite Alışveriş Merkezi, ziyaretçilerine Eğlence ve Alışveriş imkanını sunuyor.Otelimize uzaklığı : 9 km dir.Konum için buradan ulaşabilirsiniz.
Aksaray Şehir Rehberi

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi toplam 14 km. uzunluğundadır. Ihlara Vadisi birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Sırası ile İ.Ö. 1900’lü yıllarda Hititler Asurlular ve Mısırlılar’dan korunmak amacı ile yerleşmiş İ.Ö. 1200 yılında Anadolu’yu istila eden Frigler Hitit Devletine son vermişler ve bölge Frigler egemenliği altına girmiştir.Otelimize uzaklığı : 42 km dir.Konum için buradan ulaşabilirsiniz.
Aksaray Şehir Rehberi

Ulu Camii

Ulu cami, Karamanoğlu II. Mehmet Bey zamanında (1408–1409) başlamıştır. Oğlu II. İbrahim Bey zamanında (1424–1463) tamamlanmıştır.

Otelimize uzaklığı : 6.8 km dir.Konum için buradan ulaşabilirsiniz.
Aksaray Şehir Rehberi

Hasandağı

Hasandağı, deniz seviyesinden 3268 m yüksek olan tepesiyle bir volkanik dağdır. Büyük Hasan ve Küçük Hasan Dağı olmak üzere iki büyük krateri vardır. Melendiz dağının büyük kısmı, bu iki kraterden çıkan lavlardan meydana gelmiştir.Otelimize Uzaklığı : 38 km dir.Konumuna buradan ulaşabilirsiniz.
Aksaray Şehir Rehberi

Eğri Minare

Kent Merkezinde bulunan Eğri Minare Selçuklu döneminden günümüze ulaşan önemli eserlerden birisidir. Yaklaşık 3 derece eğimi ile İtalya da bulunan dünyaca ünlü Pisa kulesine benzerliği ile dikkat çeken yapı Anadolu Şelçuklu Hükümdarı 1. Gıyasettin Keyhüsrev zamanında 1221-1236 tarihleri arasında yapılmıştır.Otelimize Uzaklığı : 6 km dir.Konumuna buradan ulaşabilirsiniz.
Aksaray Şehir Rehberi

Kızıl Kilise

Güzelyurt ilçesine bağlı olan Sivrihisar köyündedir. Kesme taşlardan yapılmıştı. Kesme taşlar kırmızı renkte olduğu için bu isim verilmiştir. 5. veya 6. yapıldığı sanılmaktadır. kilisenin içi tamamen tahrip olmuştur. Fakat görülebilen yerlerde İncil’den alınan sahneler yer alır. büyük haç işareti bulunmaktadır.Otelimize uzaklığı : 47.7 km dir.Konum için buradan ulaşabilirsiniz.
Aksaray Şehir Rehberi

Sümbüllü Kilise

Sümbüllü Kilise, manastır mekanları iki kat halinde kaya kütlesine oyulmuş bir kilisedir. Mikail ile Cebrail arasında Meryem, İsa ve fırında üç İbrani genci ile azizlerin tasvirleri vardır.Otelimize uzaklığı : 41.5 km dir.Konum için buradan ulaşabilirsiniz.
Aksaray Şehir Rehberi

Somuncu Baba Türbesi

Asıl adı Hamid Hamidüddin’dir. Somuncu Baba olarak da bilinen Şeyh Hamid-i Veli Hazretleri, Osmanlı Padişahı Yıldırım Bayezid Han zamanında yaşadı. Soyu Peygamber Efendimiz (s.a.v)’e ulaşır, 24. kuşaktan torunudur, Seyyittir. Alaaddin Erdebili’den ve Bayezid-i Bistami’nin ruhaniyetinden manevî terbiye almıştır.Otelimize Uzaklığı : 8 km dir.Konumuna buradan ulaşabilirsiniz.
Aksaray Şehir Rehberi

Selime Katedrali

Selime Katedrali iki katlı olarak inşa edilmiş, Kapadokya’nın en büyük katedralidir. Katedral VIII. yy. ile XI. yy. olarak tarihlenmektedir. Katedralde İsa’nın göğe çıkışıMeryem gibi tasvirler vardır.Otelimize Uzaklığı : 31 km dir.Konumuna buradan ulaşabilirsiniz.
Aksaray Şehir Rehberi

Aşıklı Höyük

Radyokarbon örneklerinin sonuçlarına göre, Aşıklı Höyük’te yerleşiklik MÖ 9. bin yılda başlar ve MÖ 8. bin yıl sonuna dek sürer. Yerleşme yaklaşık olarak MÖ 8200-7500 arasına tarihlenmektedir.Otelimize uzaklığı : 20 km dir.Konum için buradan ulaşabilirsiniz.
Aksaray Şehir Rehberi

Kilise Cami

Güzelyurt merkezindeki Hıristiyanlık dönemi eserlerinden Aziz Gregorius Kilisesi, Kapadokya’daki en erken Hıristiyanlık dönemi eserlerinden birisi olup, Ortodoks alemi için büyük önem taşımaktadır.Otelimize uzaklığı : 42.2 km dir.Konum için buradan ulaşabilirsiniz.
Aksaray Şehir Rehberi

Manastır Vadisi

Güzelyurt merkezinde yer alan Manastır Vadisi, 5.5 km uzunluğunda kayadan oyma kilise, şapel ve yeraltı şehirlerinden oluşan bir vadidir.Otelimize Uzaklığı : 42.2 km dir.Konumuna buradan ulaşabilirsiniz.
Aksaray Şehir Rehberi

Yüksek Kilise

Güzelyurt İlçe merkezine yaklaşık 3 km mesafede yer alan Yüksek Kilise, tabii kayalık taşlar üzerinde yer alıyor. Kilisenin yanında keşişlere ait bir yapı bulunuyor. Kızlar Manastırı olarak da bilinen kilise, dik kayalar üstüne taş oymasıdır.Otelimize Uzaklığı : 41 km dir.Konumuna buradan ulaşabilirsiniz.
Aksaray Şehir Rehberi

Tuz Gölü

Tuz Gölü, çevresindeki küçük göl ve bataklıklarda yaşayan kuş varlığı ile birlikte Türkiye’nin en zengin havzalarından birisidir. Bu bölgede yaban kuşlarının göç güzergahı üzerinde yer alırken, bozkırın ortasında Tuz Gölü ve çevresi dışında önemli bir sulak alan olmaması, göçmen kuşları Tuz Gölü’ne yönlendirmektedir. Tuz oranın yüksek olması nedeniyle kış mevsiminde donmayan göl, göçmen kuşlar için aynı zamanda iyi bir barınaktır.Otelimize uzaklığı : 98 km dir.Konum için buradan ulaşabilirsiniz.
Aksaray Şehir Rehberi

Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehri

2000 yılında temizlik kazısına başlanan ve 2002 yılında kapalı durumdaki bir mekanı daha açığa çıkarılan yeraltı şehri üç katlıdır. İçerisinde ahır, mutfak, su kuyuları, tandır, ocak, ambar damları gibi yaşamsal mekanlar olup bu mekanlar arasındaki bağlantılar dehlizlerle sağlanır. Plan özellikleri ve yapılış tekniğiyle yeraltı şehri Bizans dönemine tarihlenmektedir.Otelimize uzaklığı : 23 km dir.Konum için buradan ulaşabilirsiniz.